І. Какво е отоневрология? – Медицинска специалност, насочена към изследване и лечение на болестите на вътрешното ухо (периферни и централно разположени компоненти).
ІІ. Кои са основните симптоми, които налагат посещение при отоневролог? – Симптомите са основно две групи:
- При заболяване на органа на равновесието:
– световъртеж и нарушено равновесие
– пристъпен световъртеж без нарушено равновесие (най-често е свързан с промяна положението на тялото и главата – при лягане, ставане, навеждане или обръщане в леглото)
– нарушено равновесие без световъртеж (засилва се в слабо осветена обстановка или при затваряне на очите – най-често под душа)
- При заболяване на слуховия орган:
– Намаление на слуха с или без шум в ушите
– Постоянен шум в едното или двете уши
– Едностранно намален слух с или без наличие на шум.
ІІІ. Може ли заболяванията на вътрешното ухо да бъдат обективизирани с методите на образната диагностика (Скенер, Ядрено Магнитен Резонанс или Доплерова сонография)? – Не! Отоневрологичното изследване до този момент е единственият метод за поставяне на точна диагноза при заболяванията със световъртеж или слухови нарушения.
Правилният диагностичен подход в световната медицинска практика при наличие на изброените по-горе симптоми е първо консултация с отоневролог.
Необоснованото търсене на причините за световъртежния синдром чрез методите на образната диагностика (най-често Рентгенография на шийни прешлени) и доплерова сонография, често водят до погрешни диагнози.
При голям процент пациенти лекувани за световъртеж от шийно ошипяване, отоневрологичното изследване показва, а после се доказва, че се касае за мозъчен тумор или множествена склероза, а това налага смяна на терапевтичния подход.
Отоневрологичната находка предизвикана от тумори, множествена склероза, патологични промени в шийният отдел на гръбначния стълб и др. е характерна.
При тези случаи отоневрологът е длъжен да назначи изброените по-горе изследвания с цел доказване и обективизиране или отхвърляне на тези заболявания.
ІV. Какви са условията за посещение в кабинета? Може ли приема да бъде осъществен с направление от НЗОК? – Кабинетът не е в договорни отношения с НЗОК.
Прегледът е в рамките на около 1 час, което налага предварително записване.